Dylematy maturzysty

Za pasem matura i perspektywa prawdziwego życia, ale także huśtawka nastrojów. Podekscytowanie na myśl o nowych możliwościach i samodzielności oraz niepokój o przyszłość i istotne decyzje, które będą miały znaczący wpływ na najbliższe lata. Pierwszą, jaką muszą podjąć maturzyści jest wybór uczelni i kierunku studiów. Edukacja, którą zdecydujemy się kontynuować będzie z pewnością ciekawsza, niż w szkole średniej, ponieważ to my określamy zakres przedmiotów, jakich chcemy się uczyć.
Często jednak już w tym miejscu napotykamy schody, ponieważ nie przyświeca nam żaden konkretny plan i wybór odpowiedniej drogi kariery staje się nie lada problemem. Wybierając konkretne studia musimy nasze oczekiwania zestawić z realiami panującymi na rynku pracy. Zainteresowania powinny chociaż trochę pokrywać się z wykonywanym zawodem, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców. A co jeśli nie wiemy, jakie stanowisko będzie dla nas najlepsze i w dodatku pokryje się z talentem i osobowością?

Ta wiedza jest w posiadaniu niedocenionych doradców zawodowych oraz konsultantów. Jedna wizyta może pomóc nam w poznaniu samego siebie i dokonaniu właściwego wyboru, a wszystko za sprawą wykonania testu zdolności, preferencji, czy popularnego testu Gallupa. Przypadkiem może się okazać, że lepiej będzie, jeśli otworzymy własną firmę cukierniczą, niż gdybyśmy mieli ubiegać się o stanowisko w banku. Jednak jedno jest pewne: język obcy przyda nam się zarówno przy sprzedaży ciasteczek, jak i przy udzielaniu pożyczki ważnej personie. Warto szlifować go on najmłodszych lat, ponieważ jego znajomość w stopniu biegłym, a nawet komunikatywnym zawsze jest mile widziana. Podnoszone przez nas kwalifikacje dodają nie tylko pewności siebie, ale zwiększają szanse na zdobycie dobrej pracy.